Από την Κυριακή του Τελώνου και Φαρισαίου εισήλθαμε στο κατανυκτικότατο Τριώδιο, την ιερότερη περίοδο του λειτουργικού έτους. Στην αρχή του η Εκκλησίας μάς καλεί να φύγουμε μακριά από την υπερηφάνεια του Φαρισαίου και να μάθουμε την ταπείνωση του Τελώνη: “Φαρισαίου φύγωμεν ὑψηγορίαν, καί Τελώνου μάθωμεν τό ταπεινόν ἐν στεναγμοῖς” (Κοντάκιον Όρθρου), η οποία θα μας υψώσει στον κατάλληλο καιρό.
![publican publican](https://megasvasileios.gr/wp-content/uploads/elementor/thumbs/publican-px1jli2bee3vx59qsgtcmdu6mman4st9kukcmuya6i.jpeg)
Παράρτημα Θεσσαλονίκης
Την ταπεινοφροσύνην εγκομβώσασθε
Από την Κυριακή του Τελώνου και Φαρισαίου εισήλθαμε στο κατανυκτικότατο Τριώδιο, την ιερότερη περίοδο του λειτουργικού έτους. Στην αρχή του η Εκκλησία μάς καλεί να φύγουμε μακριά από την υπερηφάνεια του Φαρισαίου και να μάθουμε την ταπείνωση του Τελώνη...